Fokus Ultrason Nedir?

Son derece konforlu ve ağrısız, güncel, etkin, tek seans uygulama ile gençlik sağlayan fokus ultrason uygulamasını, ses dalgaları ile gençleşme olarak da adlandırabiliriz. Deride saten etkisi uyandırır ve sıkı, gergin bir cilt oluşturur. 30-60 dakika kadar süren bir uygulamadır. İşlemden hemen sonra günlük işinize dönebilirsiniz.

Hangi Durumlarda ve Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Fokus ultrason ile gençleştirme uygulaması; dekolte, boyun, gıdı, alın, yanaklar ve şakak gibi bölgelere uygulanmaktadır.

  • Yüz ve boyunda Gevşeme
  • Yüz ve boyunda Sarkma
  • Yüz kontür Kaybı
  • Gevşemeye bağlı olarak belirgin hatların, özellikle çene ve gıdı hattının silinmesi
  • Derin olmayan çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi gibi problemlere çözüm olur.
  • Kaş kaldırma
  • Göz çevresi kırışıklıklarında cerrahi bir işlem yaptırmadan düzelme ve gençleşme sağlanır.

fokus-ultrason

Nasıl Bir Sonuç Oluşur?

İşlemde, tek seansla germe ve seramik etkisi elde edilerek bu problemler çözümlenir. Yapılan uygulamadan sonra seramik ve saten gibi bir doku elde edilir. Pürüzsüz, parlak, sıkı, belirgin hatlara sahip olan bir görünüm elde edilmiş olur. Kendi ifadeniz kaybolmadan yüzü yukarıya doğru toparlar. Genç ve dinamik bir görünüm sağlar. İlk seans sonunda bir canlanma oluşsa da esas etkinlik
2-3 ay içinde tam olarak ortaya çıkacaktır.

Hangi Sistemler Üzerinden Etki Eder?

Fokus Ultrason ile cilt gençleştirme işleminde ses dalgaları kullanılır. Bildiğimiz ultrasondan biraz farklıdır çünkü ses dalgaları güçlü hale getirilmiş ve uygulanan dokuda bir ısınma etkisi oluşturup cildi canlandırmaya yönelik çalışması hedeflenmiştir. Bu şekilde cildin alt katmanlarında kollagen yapımını uyararak sıkılaşma ve kaldırma etkisi yani lifting etkisi sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Yaşla birlikte ciltte elastikiyet kaybı ortaya çıkar. Temel mekanizma ses dalgalarının derinin alt tabakalarına iletilmesi, ardından titreşim ve termal/ısı etkisi sağlanmasıdır. Kolajen derinin temel proteinidir. Kolajen lifleri ise protein zincirlerinin üçlü heliks sarmallarından oluşmuştur. Isıya maruz kaldığında bu yapı bozularak, liflerde kalınlaşma ve kısalma ile doku sıkılaşmasına neden olur.

Fokus Ultrason ile amaçlanan, hem kolagen yapıdır hem de sarkmanın yüz kontürünü bozduğu durumlarda yüzün V şeklini korumaya yönelik olarak SMAS doku hedef alınır. SMAS veya superfisyal muskulo-aponörotik sistem, yüzü ve boyunu saran özel kas ve bağ dokusu ağını tanımlayan kavramdır. SMAS, yüz germe ameliyatlarının kritik dokusudur. Taşıyıcı bağ doku da diyebiliriz. Kılıf şeklindeki bu doku, baş-boyun bölgesini kesintisiz sarar. Bulunduğu derinlik, tüm bölgelerde, cilt-ciltaltı doku katmanlarının hemen altıdır. Ancak bu kas-fasya ağı, her bölgede farklı özellik gösterir. SMAS, yüzün orta bölümünü ince bir fibröz tabaka olarak sarar. Bu ince dokunun SMAS olduğunun cerrahi müdahale sırasındaki pratik kanıtı, çekmeyle, incecik olmasına rağmen kopmamasıdır. Bu doku fokuslu ultrasonla ısıtılarak küçültülür ve yüzün yukarı doğru toparlanması sağlanır.

Ses dalgasının odaklanmış olması, istenilen derinliğe kadar çalışılabilmesini sağlar. 4.5 mm – 3 mm – 1.5 mm derinlik ayarları ile uygulama yapılacak bölgelere göre ya tüm alanlar ve tabakalar ya da ihtiyaç duyulan derinlik çalışılır. Derinin kalınlığı yüzün değişik bölgelerinde farklı olduğundan derinlik ayarlaması ona göre yapılır. Göz çevresi daha ince iken yanaklar daha kalın bir deri yapısına sahiptir.

Derinin üst tabakasında görünür bir bozulma yapmadığı için günlük yaşamı bozmaz. Hemen arkasından kişi işine dönebilir.